Apple Podcasts’te yeni bir devir başlıyor

0 73

Apple, Podcasts uygulaması için abonelik periyodu başlıyor. Dün gerçekleşen bahar etkinliğinde şirket, insanların reklamsız, bonus içerik üzere ekstra avantajlar ve erken erişim için uygulamadaki içeriğe abone olabileceklerini duyurdu.

Duyurulan yeni hizmet önümüzdeki aydan ibaret 170 ülkede kullanılabilir olacak. Servisin ilk ortakları ortasında Pushkin Industries, QCODE ve NPR bulunuyor.

Apple Podcasts yıllık 19.99 dolardan hizmet sunacak

Yeni serviste içerik oluşturucular, abonelik sunmak için Apple’a yılda 19.99 dolar ödemek zorunda kalacaklar ve Apple, bir abonenin birinci yılında gelirin yüzde 30‘unu alırken sonraki yıllar için yüzde 15‘ini alacak. Bu durum, kullanıcı sırf bir yıl boyunca abone olursa, bir podcaster’ın gelirin yüzde 30‘unu Apple’a vereceği manasına geliyor. Yani Podcast yayıncıları, aboneleri daha uzun mühlet serviste tutmak için teşvik etmek durumunda.

Podcast yayıncılarının, abonelik içeriklerini RSS ve barındırma sağlayıcıları üzerinden değil, Apple’ın servisleri üzerinden yüklemeleri gerekecek. Lakin olağan beslemeler, tekrar de RSS yoluyla çalışabilir.  Abonelik içeriği Apple üzerinden gittiğinden, podcast yayıncıları ayrıyeten e-postaları, isimleri yahut irtibat bilgileri üzere fiyatlı dinleyicileri hakkında muhakkak bilgileri alamayacaklar.

Uygulamanın ayrıyeten, kullanıcıların favori içerik oluşturucuları tarafından seçilmiş yeni içerikleri bulmalarına yardımcı olmak için kanallar kısmı tekrar tasarlanıyor. Bu kanallar, Apple Podcasts‘e mahsus sanat yapıtları, başlıklar ve açıklamalar içerecek. Tıpkı vakitte kimileri ücretliyken birtakım fiyatsız içeriklerde tanıtabilecek.

2019‘da piyasaya sürülen abonelik tabanlı bir podcast uygulaması olan Luminary, Apple’ın birinci kanal ortağı olacak. Şirket bugün, insanların Luminary uygulamasının yanı sıra Apple Podcasts‘teki Luminary gösterilerine abone olabileceklerini de belirtti.

Öbür yeni özellikler ortasında, dinleyicilerin en yeni kısımdan gösterileri ve dizinin başından serileştirilmiş gösterileri otomatik olarak başlatmasına imkan tanıyan bir “Akıllı Oynatma” düğmesi de yer alıyor. Ek olarak dinleyicilerin çevrimdışı oynatma için indirme de yapabileceklerini belirtelim.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.