Apple M2 ile çıtayı yükseltiyor: Düğmeye basıldı

0 7

Apple’ın yeni kuşak M2 işlemcisi bu ay seri üretime girdi. Şirketin M1 çipinden sonra “M2” olarak isimlendirdiği işlemcilerin üretimi en az üç ay sürüyor. Şirket bu donanımın bir sonraki MacBook serisine dahil edilmesi için Temmuz ayı başlarında sevkiyata başlayabileceğini duyurdu.

Apple M2 çiplerini seri üretime giriyor

Nikkei Asia’nın bugünkü raporuna nazaran M2 işlemcileriyle ilgili değerli gelişmeler yaşandı. ABD teknoloji devi, Intel tarafından tasarlanan çipler yerine kendi geliştirdikleri çipleri kullanma amacına bir adım daha yaklaştı. Apple, 2020’de şirketin Intel yonga setlerinden kendi ürettiği çiplere tam olarak geçişinin iki yıl alacağını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta aktiflik düzenleyen Apple, yeni 24 inç iMac’leri ve yeni bir iPad Pro serisini tanıttı. Apple, tanıttığı bu iki yeni eserinde Apple Mac’lerinde bulunan 5nm tabanlı ‌M1‌ işlemci ile donatmıştı.

Apple M1 işlemcisi ile Intel’i geride bıraktı

Apple işlemci tedarikçisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) tarafından üretilen Apple’ın özel ‌M1‌ çipi, Mac küçük, MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro‘nun piyasaya sürülmesiyle kullanıma sunuldu. Şirket Intel yongalarına nazaran yeni işlemciyle kıymetli performans iyileştirmeleri ve pil verimliliği sağladı.

M1 işlemci, 8 çekirdekli CPU, 2,8 kata kadar daha süratli performans sunarak kullanıcıların yüzünü gülümsetiyor. Ayrıyeten grafikler 5 kat daha süratli grafik performansı sağlıyor. 5 nm Apple M1 çipi, Thunderbolt ve USB 4 dayanağını desteklediğini ve saniyede 11 trilyon süreci işleyebilen 16 çekirdekli Neural Engine ile dünyanın en süratli entegre grafik kartına sahip.

Evvelki modellere nazaran 3 kata kadar daha süratli işlemci performansı ve 6 kata kadar daha süratli grafik arabirimi performansı sunan yeni MacBook Pro, macOS Big Sur ile kullanıcılara yeni yetenekler katıyor. Güç tarafındaysa, yeni M1 işlemcisi sayesinde tek bir şarjla 20 saate kadar görüntü oynatma mühleti sunulabiliyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.