Apple kullanıcılarından yeni iOS özelliğine büyük reaksiyon

0 67

Apple, iki hafta evvel çıkardığı iOS 14.5 sürümüyle yeni bir özelliği kullanıma sundu. ATT isimli bu özellik, uygulamaların ferdî datalarınızı toplamadan evvel sizden müsaade istemesini sağlıyor. Müsaade vermeniz durumunda uygulamalar ferdî bilgilerinizi toplayabiliyor. Lakin reddedilmesi durumunda kullanıcının datalarının saklanması ve kullanılması yasaklanıyor.

Bu durumdan en çok etkilenenler arasında  Facebook ve Google üzere ferdî bilgilerden reklam oluşturan şirketler bulunuyor. Bilhassa Facebook, en başından itibaren ATT’ye karşı olan tutumuyla biliniyor. Bu sebeple sık sık ATT bildirimi gönderen şirket, kullanıcıları bezdirdi. iOS 14.5 kullanıcıları isyanda.

Apple kullanıcıları bildirim istemiyor

Apple, App Store’dan yasaklanmadan bilgi toplamak isteyen uygulamaların birinci olarak müsaade almasını kaide koşuyor. Lakin iPhone ve iPad kullanıcıları, bu müsaadesi vermekte pek de istekli değil. Bilgilere baktığımızda ABD’deki iPhone ve iPad kullanıcılarının yalnızca yüzde 5‘inin bilgi takibine onay verdiğini görüyoruz. Küresele baktığımızda yüzde 13 olan bu sayı, Facebook için epey yetersiz.

Bu nedenle devayı sık sık bildirim göndermekte bulan Facebook, Apple kullanıcılarını daraltmasıyla gündeme geldi. Değil onay vermek bildirimini görmeye bile tahammülü olmayan iOS 14.5 kullanıcıları isyanın eşiğinde. Apple’ın müsaade istemesini tam kapatması isteniyor. Fakat bu özellik hali hazırda kullanımda var.

Apple, ATT konusunda geri adım atmazken Facbook’un  ve öteki şirketlerin ne yapacağı ise merak konusu. Bildirimler de işe yaramazsa şirketin App Store kurallarını çiğneyip çiğnemeyeceği bilinmiyor. Bu türlü bir duruma gelindiğinde Apple’ın insafsız davranacağı açık. Lakin Apple’ın bile en büyük toplumsal medya ve iletileşme şirketlerini platformundan uzaklaştırmayı göze alamayacağı düşünülüyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.