Android 12 ile Gelecek Yenilikleri Gösteren Görüntü

0 61

Google, geçtiğimiz şubat ayında işletim sisteminin yeni sürümünü duyurmuştu. Kullanıcıların beğenisine ne vakit sunulacağına dair net bir bilgi olmasa da Android 12, tüm Android sürümlerinde olduğu üzere merak ve heyecanla bekleniyor. Google’dan bilhassa tasarım noktasında artık daha fazlasını isteyenler ise Android 12 ile birlikte bu isteklerine karşılık bulabilecek üzere görünüyor.

Google son birkaç Android sürümünde tasarım konusunda çok da büyük değişikliklere gitmemiş, bu taraftaki beklentileri karşılayamamıştı. Android 12’den gelen kimi imajlar ise yeni sürümün bu manada çokça yenilikle geleceğini gösteriyor. Google’ın 18 – 20 Mayıs tarihleri ortasında düzenleyeceği Google I/O’da ayrıntılarına değinmesini beklediğimiz Android 12’den sızdırılan manzaralarda karşımıza biraz tanıdık bir tasarım anlayışı çıkmış olsa da, Android için yeni olduğunu söyleyebiliriz.

Bildirimlerden kilit ekranına, tasarım baştan aşağı değişiyor:

Bir YouTuber olan Jon Prosser, son görüntüsünde Google’ın I/O etkinliğinde kullanacağı resmi tanıtım görüntüsünden ayrıntılara yer verdi. Bu ayrıntılara nazaran Android kullanıcıları tasarım noktasında pek çok yenilikle karşılaşacak. Bu yeniliklerin tamamında ise genel tasarım lisanının daha yuvarlak çizgilere sahip olacağı görülüyor. Bize biraz iOS’un tasarım lisanını andırsa da Android 12 sonuç olarak yenilikler hayli hoş görünüyor.

Görüntüde gözümüze birinci çarpan yeni widget dizaynları oluyor. Google’ın yıllardır dokunmadığı widget dizaynlarına biraz yenilik katması hoş görünmüş diyebiliriz. Bir öbür dikkat alımlı nokta ise bildirim noktasında getirileceği görülen özelleştirmeler ve geliştirmeler. Tıpkı uygulamadan gelen bildirimlerin bir ortada görünmesi üzere ufak dokunuşların yanında, bildirim ekranını dilediğimiz üzere düzenleyebildiğimize işaret eden kimi değişiklikler de olacak üzere görünüyor.

Tıpkı vakitte görüntüde yeni bir klavye tasarımı, yeni sistem animasyonları ve kilit ekranındaki ufak değişiklikler de göze çarpıyor. Görüntüde yer alan tüm ayrıntılar sahiden yenilikçi ve daha günümüze ilişkin üzere görünse de bunların yanında iOS ile ortalarındaki büyük benzerliği de çokça konuşacağız üzere görünüyor.

Şu an sırf sızıntı bir görüntüde gözümüze çarpanlarla hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışsak da, yakın vakitte resmi kaynaklardan daha fazlasını öğreneceğiz. Şimdilik elimizdekilerle birlikte 18 Mayıs’ta başlayacak Google I/O’yu beklemeliyiz.

Android 12 Google I/O tanıtım görüntüsüne göz atmak isterseniz (6:30’da başlıyor):

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.