Almanya’da Yıllık Enflasyon Yükseldi

0 29

Almanya’da temmuzda yüzde 3,8 olan senelik enflasyon, ağustosta yüzde 3,9 olarak ölçüldü. Enflasyon, 2 aydır Aralık 1993’ten beri en yüksek düzeyde kalmaya devam ediyor. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkede fiyat artışlarına ilişkin ağustos ayı öncü verilerini açıkladı.

Buna göre, temmuzda yüzde 3,8 olan senelik enflasyon, ağustosta piyasa beklentilerini aşarak yüzde 3,9 oldu. Enflasyona ilişkin beklenti ağustosta yüzde 3,8’de kalması yönündeydi. Enflasyon, 2 aydır Aralık 1993’ten beri en yüksek düzeyde kalmaya devam ediyor.

Gıda Fiyatlarında Artış Yüzde 4.6

Ülkede enflasyon, aylık bazda ise değişmedi. Enerji fiyatlarının senelik bazda yüzde 12,6 çoğalması dikkati çekerken, senelik artış gıda fiyatlarında yüzde 4,6 ve hizmetlerde yüzde 2,5 oldu. Almanya’da AB uyumlu öncü TÜFE ağustosta aylık bazda yüzde 0,1, senelik bazda da yüzde 3,4 yükseldi.

Almanya’da senelik enflasyonun, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tüm Euro Bölgesi için yüzde 2’ye yakın amacının üstünde kalması dikkati çekti.

Aralıkta 1993’te Yüzde 4.3 Olmuştu

Analistler, ülkede senelik enflasyonun yüksek kalmasında; KDV indirimlerinin sona ermesi, tedarik darboğazları ve ham madde fiyatlarının artmasının etkili olduğunu söyledi.

Almanya’da hükümet, salgın kaynaklı önlemler dolayısı ile ekonominin yavaşlamasını önlemek için KDV indirimine gitmişti. Buna göre, 1 Temmuz-31 Aralık’ta yüzde 19 olan KDV oranı yüzde 16’ya, bazı temel tüketim maddelerindeki yüzde 7’lik KDV oranı da yüzde 5’e düşürülmüştü. Ülkede enflasyon, en son Aralık 1993’te yüzde 4,3’e ulaşmıştı.

Kaynak:hurriyet.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.