Akıncı Tiha İlk Uçuşunda Resital Sundu

0 33

Türkiye’nin savunma sanayideki yükselişi sürerken, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yeni silahlar da katılıyor. Bugün gerçekleştirilmiş olan törenle TSK’ye teslim edilen AKINCI TİHA’nın ilk uçuşu sırasında görsel şölen yaşandı.

Türkiye, savunma sanayisinde dışa bağımlılığı azaltarak, sektörün ana oyuncularından biri haline gelmek adına yürütmüş olduğu çalışmalara aynı hızla devam ediyor. Türk Savunma Sanayisinin uzun süreden beri merakla beklediği AKINCI TİHA da bugün düzenlenen törenle, Mehmetçiğin kullanımına verildi. Test faaliyetleri, Çorlu Hava Meydan Komutanlığındaki Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde prototip araçlarla yürütüldü.

25 Saat 46 Dakika Havada Kaldı

AKINCI, geliştirilme sürecinde önemli başarılara imza attı. Milli olarak geliştirilen bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkan Bayraktar AKINCI, Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. Gökyüzünde 38 bin 39 feet (11 000 594 metre) yüksekliğe çıkan Bayraktar AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı. Bayraktar AKINCI, test ve eğitim uçuşlarında 1000’den fazla sorti yaptı.

Hedefleri Başarıyla Vurdu

Bayraktar AKINCI, 22 Nisan’da yapılan ilk atış testinde milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk defa kullanılacak olan MAM-T ile hedefleri başarı ile vurdu, 5 Temmuz’da yapılan atış testinde de ilk kez harp başlıklı mühimmatlar kullanıldı. Canlı mühimmatlarla yapılan atış testinde de AKINCI’dan atılan mühimmatlar hedefleri tam isabetle vurdu.

Savaş Uçaklarının Yükünü Azaltacak

Savaş uçaklarının yükünü azaltacak Bayraktar AKINCI TİHA ile hava bombardımanı da icra edilebilecek. Türkiye’de milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatılacak AKINCI TİHA, bu şekilde hava amaçlarını etkisiz hale getirebilecek. Kendi sınıfında dünyanın en ileri teknolojik özelliklerine sahip Bayraktar AKINCI TİHA, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, MAM-T, Nüfuz Edici Bomba, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A, Hassas Güdüm Kiti (HGK), Lazer Güdüm Kiti (LGK) gibi mühimmat, füze, bomba ve güdüm kitleriyle donatılacak.

Uydu Vasıtasıyla Komuta Edilecek

Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Oto pilot Sistemi’yle yer sistemlerine bağımlı olmaksızın otomatik iniş kalkış yapabilen Bayraktar AKINCI TİHA, Çift Yedekli SATCOM ile haberleşme menzili bulunmaksızın uydu vasıtası ile komuta edilebilecek.

Kaynak:haberler.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.