AirTag tanıtıldı! İşte özellikleri ve Türkiye fiyatı

0 84

Apple, Spring Loaded  isimli bahar lansmanında uzun müddettir beklenen yeni aksesuarını tanıttı. Küçük bir anahtarlık dizaynına sahip olan AirTag enteresan özelliklere sahip.

Apple AirTag özellikleri ve fiyatı

Apple Find My uygulaması ile birlikte çalışacak olan AirTag, takip etmek istediğiniz tüm eşyalara takılabilecek özelliklere sahip. Çantanıza, daima aradığınız anahtarınıza ya da çok daha değerli eşyalar için bu takip aygıtı kullanılabilecek.

AirTag‘ın ortaya çıkışı iPhone 11 ile birlikte gelen U1 çipinin de gizemini ortadan kaldırdı. Ultra Geniş Bant teknolojisi (UWB) ile çalışan bu çip AirTag ile daima irtibat halinde olacak. Takip aygıtı ayrıyeten pusula ve ivmeölçer üzere sensörlerle birlikte bu teknolojiyi kullanarak kesin yer tespiti özelliğine sahip.

Apple takip aygıtı, objenin pozisyonunu kesin olarak tespit etmek için UWB teknolojisinden yararlandı. Lisanımıza Ultra Geniş Bant Teknolojisi olarak geçen UWB, yer tespiti için radyo dalgaları kullanıyor.

AirTag, iPhone 11 ve iPhone 12 ile bağlantı kurmayı sağlayan U1 çipi sayesinde, takip edilen objenin hareketi halinde ihtar verecek. Siri asistan dayanağı bulunan takip aygıtı, Bluetooth LE dayanağına de sahip. Bluetooth LE, sağlık için kullanılan bantlarda karşımıza çıkan daha az güç harcayan bir Bluetooth teknolojisi. İç tarafta hoparlörü de bulunan aygıt bu sayede kullanıcıya sesli sinyalde verebiliyor.

Takılıp çıkarılabilen pile sahip olan aygıt, IP67 sertifikasına sahip. Böylelikle takip aygıtı 15 cm ile 1 m ortasındaki suya daldırıp çıkarmaya ve toza karşı müdafaa sağlıyor. Apple, şık taşıma aksesuarları ile gelen aygıtı, birebir vakitte kişiselleştirilebilen kapaklarla satışa sunacak.

Apple, aygıtın bataryasının ise 1 yıl dayanacağını açıkladı. Saat pili üzere bir pille çalışan takip aygıtı bu manada da kullanıcısına ekstra masraf çıkarmayacak. Tekrar aygıtın pili bitmeye yaklaştığında telefon ya da tabletiniz size ikazda bulunacak.

AirTag özellikleri:

Takip çipi: UWC özellikli Apple U1

İlişkiler:  Bluetooth LE, NFC

Sensörler: İvmeölçer

Batarya: Standart batarya (1 yıllık ömür)

Ekstra özellikler: IP67 su geçirmezlik, şahsileştirme, Siri dayanağı, sesli ihtar

Aygıtta yer alan U1 çip birinci kez iPhone 11 modelinde karşımıza çıktı. Bu çip sayesinde AirTag tam pozisyon belirleme özelliği sırf iPhone 11 ve 12 serisi ile birlikte çalışacak. Bu takip aygıtı kullanmak için öncelikle iOS 14.5 sürümüne gereksiniminiz var. Apple tam pozisyon özelliğini her modele sunamasa da, bir çok eski modele takip aygıtının takviyesini veriyor.

Apple AirTag için en azından birinci seri iPhone SE ya da iPhone 6S‘e sahip olmanız gerekiyor. Bunun dışında takip aygıtı, iPod Touch (7.Nesil), iPad OS 14.5 sürümü ve üstüne sahip iPad Pro; iPad ( 5. jenerasyon ve üstü), iPad Air 2 ya da daha yeni bir iPad Air modeli.; yeniden iPad küçük 4 yahut daha yeni bir iPad küçük modeliyle kullanılabiliyor.

 AirTag için Türkiye fiyatı da aşikâr oldu

Apple lansmanında açıklanan AirTag fiyatı ise 29 dolar oldu. Bu yeni Apple Cuma günü itibariyle satışa çıkacak. Apple, AirTag dörtlü paket fiyatı ise 99 dolar oldu. Apple Store Türkiye‘de, AirTag Türkiye fiyatı da açıkladı.

Buna nazaran tekli paket 299 TL, 4’lü Paket ise 999 TL fiyata sahip. Takip aygıtı tıpkı vakitte değerli anahtarlık aksesuarlarına sahip. Ayrıyeten satılan anahtarlıklar dışında aygıtın taşınmasını ya da anahtarlığa bağlanmasını sağlayacak bir kulpu ise yok.

AirTag Loop anahtarlık 329 TL fiyatına sahip ve beyaz, sarı, kırmızı ve lacivert renklerine sahip. Birebir anahtarlık modelinin deri versiyonu ise 449 TL fiyatında. Bu modelin renkleri kahverengi ve kırmızı.

Hermes anahtarlık, deriden üretilmiş ve çok daha şık bir görünüme sahip. Lüks anahtarlığın fiyatı 3 bin 499 TL üzere uçuk bir düzeyde. Yeniden Hermes bavul etiketi ise 4 bin 499 TL fiyata sahip. Çanta aksesuarı ise 2 bin 999 TL fiyatında. Apple, Hermes anahtarlık ve çanta aksesuarı lacivert, turuncu ve kahverengi olarak üretti. Hermes bavul etiketi ise yalnızca kahverengi renk seçeneğine sahip.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.