ABD hükümetinden şok TikTok kararı

0 52

Donald Trump, artık Amerika Birleşik Devletleri Lideri değil. Lakin Çin ve ABD ortasındaki ticaret savaşları bitmeye yakın bile değil. Savaşın en ön cephesinde de her zamanki üzere süratle büyüyen toplumsal medya devi TikTok var. Kısa müddet evvel Trump‘ın engellemeye çalıştığı uygulama, tehlikeyi hala atlatmış değil.

Gelen bilgilere nazaran ABD’li Senatör Josh Hawley, yeni bir yasa tasarısını kongreden geçirmek için çalışıyor. Şayet tasarı geçerse, hükümet çalışanlarının bu uygulamayı telefonlarına kurması yasak olacak.

Hükümet çalışanları TikTok indiremeyecek

TikTok sık sık kullanıcılarının bilgilerini Çin hükümetine vermekle suçlanıyor. Toplumsal medya uygulamasının çatı şirketi ByteDance, bulduğu her fırsatta savları yalanlıyor. Lakin bu açıklamalar ABD hükümetini ikna etmeye yetmiyor. Son olarak Josh Hawley isimli bir Senatör, toplumsal medya uygulamasının hükümet çalışanlarına yasaklanması için çalışmalara başladı.

TikTok‘un ulusal güvenliği riske attığı konusunda ısrarcı olan Senatör, uygulamanın Pekin ile olan yakınlığının gözden kaçmaması gerektiğini açıkladı. Öbür partinin Senatörlerine de seslenen Hawley, Pekin’in saklı data toplama kampanyasının durdurulması gerektiğini belirtti. İki büyük partiden de takviye görmesi beklenen yasa senatodan geçerse, hükümet çalışanları günlük ömürlerinde TikTok kullanamayacak.

Uygulamanın popülerliği yalnızca ABD‘yi değil, farklı sebeplerden dolayı öteki ülkeleri de endişelendiriyor. İtalyan bilgi muhafaza regülatörleri, reşit olmayan kullanıcıların uygulamaya erişmesini önlemek için tedbirleri güçlendirmesini istedi. Hali hazırda çok büyük bir kitlesi olan uygulamayı kullanan milyonlarca çocuk var. Son üç ay içinde 13 yaşın altındaki yarım milyona kadar kullanıcının hesabını silen TikTok, uygulamanın 13 yaşın altındaki çocuklara açık olmadığını belirtse de çocukları engelleyemiyor.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.