30 Ağustos Zafer Bayramı Nedir, Anlam Ve Önemi Nedir?

0 39

Yaşanan her yılda çok büyük bir coşku ile beraber kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı yaşamış olduğumuz bu yılda pazartesi gününe denk gelmiştir. Türk milletinin en önemli zaferlerinden bir tanesi olarak kabul gören 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın hangi sebep ile Zafer Bayramı olarak ilan edilmiş olduğu merak ediliyor. Büyük Taarruz’un 99. senesinde zaferin ayrıntıları yurttaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, 30 Ağustos tarihi neden Zafer Bayramı olarak ilan edildi?

30 AĞUSTOS NEDEN ZAFER BAYRAMI İLAN EDİLDİ?

30 Ağustos gününün neden Zafer Bayramı olarak ilan edilmiş olduğu yurttaşlar tarafından merak ediliyor ve bu nedenle de araştırma konusu olmuş durumda. Bu önemli güne dair günün anlam ve önemi de merak konusu olmuş durumda. Mustafa Kemal Atatürk komutasında olan Türk ordusunun 30 Ağustos 1922 tarihinde zaferle sonuçlandırmış olduğu Büyük Taarruz’un 99. Senesine gelindi.

30 AĞUSTOS GÜNÜ ÖNEMİ NEDİR?

Dünya tarihindeki en büyük kahramanlık hikayelerinden bir tanesi olarak kabul gören Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharrebesi, 30 Ağustos tarihinde çok büyük bir zafer ile sonuçlanmıştı. Düşman ordusunu yurttan atma amacıyla bir sene kadar devam etmiş olan olan hazırlık döneminin ardından 26 Ağustos 1922 tarihinde Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Büyük Taarruz emrini verdi.

26 Ağustos tarihinde saatler 04.30’u gösterirken başlayan taarruzda kahraman Türk askeri birkaç saat içerisinde süngü hücumu gerçekleştirerek Tınaztepe’yi kontrolü altına almış oldu. Ardından ise Belentepe ve Kalecik Sivrisi düşman işgalinden arındırılmış oldu.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, şanlı Türk ordusunun Kurtuluş Savaşı’nda elde ettiği en önemli zaferin arifesinde, 30 Ağustos gününün sabahında Zafertepe Çalköy mevkiinde birliklere taarruz emrini verdi. Bizzat kendinin yönetmiş olduğu Dumlupınar’daki meydan muharebesinde kahraman Türk askerleri, Yunan birliklerini Keçiler, Allıören, Kızıltaş Deresi mevkiinin iki yanında da bütünüyle olacak biçimde sarıp imha etti ve muhabereden de galip bir biçimde ayrıldı.

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 30 Ağustos 1922 tarihinde çok büyük bir zaferle noktalandı. Bu tarihi olayın ardından 30 Ağustos tarihi de Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.

Kaynak:haber365.com.tr

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.