20’li yaşlar akımı, planlı mıydı?

0 45

Toplumsal medya akımları sık sık karşımıza çıkıyor. Kimi vakit muhakkak bir bahse dikkat çekmek için kullanılan bu akımlar, kimi vakitse rastgele bir emele hizmet etmeden cümbüşüne yapılıyor. Lakin “challenge” ismi verilen bu meydan okumalar düşündüğümüz kadar pak olmayabilir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, toplumsal medya hesabından son günlerde tanınan olan ‘20’li yaşlar challenge‘ akımı için kıymetli ikazlarda bulundu.

Bakan Yardımcısı Sayan: Mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız

Twitter’dan birtakım açıklamalar yapan Sayan, ferdî bilgileri ve yüz tabirlerini kopyalayan bu çeşit akımların görsel bilgi sürece alanına taban hazırladığını tabir etti. ‘Mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız‘ iletisini paylaşan Bakan Yardımcısı, “Yapay zeka teknolojilerinin çözmeye çalıştığı meselelerden biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı direnç kazandırmak. Kişinin şimdiki haliyle eski halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki datalar oluşturuluyor. dedi.

Toplanan hassas bilginin nasıl korunduğunu bilmediğimizi de söyleyen Sayan, “kâfi güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir kara kutu.” tabirini kullandı. Bakan Yardımcısı, insanlardan toplumsal medyada paylaştıkları bilgiler konusunda daha hassas ve dikkatli olmalarını istedi.

Ömer Fatih Sayan Kimdir?

Şu anda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı  vazifesini yürüten Ömer Fatih Sayan, aslında bu stil bahislerde epey bilgili. İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu olan Sayan, Avrupa Birliği Elektronik Düzenleyici Kurumlar Teşkilatı, Yapay Zeka Türkiye Konferansı, USOM Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi üzere kurumlarda nazaran aldı. Kendisi tıpkı vakitte Ağustos 2015 tarihinden Temmuz 2018’e kadar Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu Lideri olarak misyon yapmıştır.

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.