12 Nisan Paylaşımlarının Sebebi Açığa Çıktı: ‘TT Olmak İçin’

0 81

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Türkiye’nin toplumsal medya gündemine bomba üzere düşen “12 Nisan” sıkıntısından bahsetmiştik. Bir küme tarafından ortaya çıkarılan probleme nazaran 12 Nisan tarihi, bayanlara taarruz ve tecavüzün legal olarak görüldüğü bir gündü. Lakin bu açıklamaları yapan şahıslar, olayın mizahını yapmaya çalışırken ellerine yüzlerine bulaştırmışlardı. Hatta olaylar o kadar büyümüştü ki Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçmiş, yaşanan olayların toplumsal medya terörü olduğunu açıklamış, soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Şimdiyse bu hususla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Siber Hatalarla Gayret Şube Müdürlüğü grupları, yaptıkları incelemelerde hususla ilgili iki kişinin kimlik bilgilerini tespit edildi. Bunun üzerine harekete geçen kolluk kuvvetleri, ikisi de 18 yaşından küçük olan şahıslara ulaşmayı başardılar. Şüphelilerden birini koronavirüs karantinasında olması nedeniyle gözaltına alamayan polisler, 17 yaşındaki H.G.’yi ise Sarıyer’deki konutunda yakaladı.

“Trend topik olmak için yaptık, büyüyeceğini varsayım etmedik”

Sözü polis merkezinde alınan H.G, “Kendi ortamızda gündem olmak için, trend topic olmak için yaptık. Öteki bir maksadımız yoktu. Bu kadar büyüyeceğini düşünmedik.” tabirlerini kullandı. Ergen, alınan sözünün akabinde savcılığın talimatı ile ailesine teslim edildi.

İstanbul Siber Kabahatlerle Çaba Şube Müdürlüğü’nün soruşturması, sadece bu iki gençle hudutlu değil. “12 Nisan” etiketiyle ilgili ortalarında silinen paylaşımların da oldu 250 binden fazla içeriği inceleyen kolluk kuvvetleri, gerekli soruşturmayı sürdürmeye devam ediyorlar.

Kaynak: Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.