11. kuşak Intel Core Tiger Lake-H işlemciler tanıtıldı

0 58

CES 2021’de Tiger Lake-H35 işlemcilerini duyuran Intel, artık de H serisi işlemcilerini duyurdu. H35’den farklı olarak 45W TDP ile gelen işlemciler, üst seviye performans hedefliyor. 14 nm üretimden kurtulan Amerikalı üretici, 10 nm SuperFin üretiminden geçen yeni işlemciler ile büyük bir performans sıçraması yaşıyor. Pekala 11. jenerasyon Intel Core Tiger Lake-H işlemciler ve özellikleri nasıl?

AMD’nin Ryzen 5000 serisi taşınabilir işlemcileriyle rekabet edecek olan Tiger Lake, Intel’e nazaran epey tezli.

6 ve 8 çekirdekli 11. jenerasyon Intel Core Tiger Lake-H işlemciler sahnede

Intel, yeni işlemciler ile hem oyunlarda hem de profesyonel işlerde üst seviye performans sunmayı hedefliyor. Masaüstü işlemci pazarında AMD’ye karşı zahmet yaşayan Intel, mobilde de tıpkı duruma düşmek istemiyor. Bu sebeple şirket, masaüstü işlemcilerinin bilakis 10 nm SuperFin üretimine geçmiş durumda. Yeni seride 8 çekirdek/16 izlek yapısında, 5.0 GHz‘e varan frekans suratına çıkan işlemciler de var.

i5 ve i7 işlemcilerde çekirdek/izlek sayısında artışa giden Intel, AMD’den geri kalmıyor. Yeni seride i5 işlemciler 6 çekirdek/12 izlek, i7 işlemciler ise 8 çekirdek/16 izlek yapısına sahip. Serinin amiral gemisi i9-11980HK‘ye ise sürat aşırtma yapmak mümkün. Sürat aşırtma ile 65W TDP kıymetine ulaşan işlemci, mobilde hudutları zorluyor. Lakin, bu işlemcinin yüksek frekanslara çıkması için elbette güzel bir termal sisteme sahip olması gerekiyor.

Yeni kuşak ile gelen teknolojiler

Intel Tiger Lake-H işlemciler, 10. kuşak işlemcilere kıyasla 2.5 kat daha fazla PCIe bant genişliğine sahip. Yeni işlemciler PCIe 4.0 teknolojisine de sahip. Böylelikle çok süratli M.2 NVME SSD‘lere de dayanak sağlanıyor. Ek olarak, işlemciler ekran kartında bulunan GDDR6 belleklere direkt erişim imkanına da sahip.

11. jenerasyon işlemciler 4K HDR / Dolby Vision görüntülere direkt dayanak sağlıyor. Thunderbolt 4 ve Intel Killer Wi-Fi 6E irtibat teknolojilerini de sunan işlemciler, bu mevzuda profesyoneller için de geniş seçeneklere sahip.

  • Raid 0 ve Intel Rapid Storage takviyeli 20 PCIe 4.0 şeridi. Toplamda 44 PCIe şeridi.
  • 40 Gbps’ye varan transfer suratına sahip Thunderbolt 4.0 dayanağı.
  • DDR4-3200 MHz bellek dayanağı.
  • Dahili iki adet DisplayPort.

Bugün düzenlenen aktiflikte Tiger Lake-H serisine ek olarak Intel vPro H serisi ve Intel Xeon W-11000 serisi taşınabilir işlemcileri de sahne aldı. Bu işlemcilerin maksadı mühendisler, bilgi bilimciler, içerik üreticiler ve finansal analistler üzere profesyonel kullanıcılar için güçlü bir bilgi süreç tecrübesi sağlamak.

  • Xeon + Kusur Düzeltme Kodu (ECC) belleği.
  • Intel vPro serisine özel Intel Donanım Kalkanı. Windows tabanlı sistemlerde fidye yazılımlarını ve kripto madencilik ataklarını durdurmaya yardımcı olmak için geliştirildi.
  • Intel Bellek Şifreleme teknolojisi.
  • Gelişmiş yapay zeka dayanağı.
  • Intel Etkin İdare Teknolojisi.
  • Intel Derin Öğrenme takviyesi.

Yeni işlemciler tüketici, ticari ve iş istasyonu kategorilerinde 80’den fazla dizüstü bilgisayar dizaynına güç verecek. Üstelik 1 milyon işlemci, Intel’in iş ortaklarına çoktan gönderildi.

Intel Tiger Lake-H işlemcilerin oyun performansı

Yeni işlemciler oyun konusunda da epeyce savlı. Bu argümanın gerisinde yatan en büyük neden ise 10 nm SuperFin teknolojisi. Geçtiğimiz günlerde Intel, i5-11400 ile Ryzen 9 5900HS‘yi kıyasladı. Lakin Ryzen 9 5900HS 35W bir işlemci olduğu için gerçeği tam göremedik. Bugün ise Intel, birbirine denk sayılan işlemcileri kıyasladı.

i9-11980HK ile Ryzen 9 5900HX‘i kıyaslan Intel, oyun konusunda değerli bir avantaj yakılıyor. Oyuna nazaran değişmekle birlikte yüzde 26’ya varan performans farkı oluşmuş durumda. Fakat Ryzen 9 5900HX, rakibi i9-11980HK üzere sürat aşırtmaya müsait değil. AMD’nin en doruktaki işlemcisi ise Ryzen 9 5950HX ve bu işlemci 65W TDP ile sürat aşırtma takviyesine sahip. Rakip Ryzen 9 5950HX olsaydı kıyaslama nasıl sonuçlanırdı şimdi bilmiyoruz.

Intel, eski jenerasyonla olan kıyaslamaları da koydu. Bu durumda i9-11980HK, yüzde 21’e varan performans artışı sağlıyor. 4K çözünürlükte 120 Hz tazeme suratına dayanak veren işlemciler, 1080p çözünürlükte 240 Hz takviyeye sahip.

Intel, masaüstünün tersine 11. kuşak taşınabilir işlemcilerde önemli bir performans artışı yaşadı. Lakin, burada rakip AMD ile farkı belirleyecek olan etken şirketin fiyat siyaseti olacak.

Intel Tiger Lake-H işlemcilerin iş performansı

Intel, yeni işlemcilerinde bilhassa oyun performansına odaklandı. Lakin, profesyoneller için görüntü ve fotoğraf düzenleme programlarını da unutmadı. Görüntü düzenleme tarafında yüzde 18, fotoğraf düzenleme tarafında yüzde 24 daha fazla performans sunan i9-11980HK, MS Ofis programlarında da yüzde 19 daha âlâ performansa sahip.

Intel’in bilhassa Adobe programlarıyla epey uyumlu çalıştığını da belirtmekte yarar var.

Yeni işlemciler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Shiftdelete

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.